Slyšíte nebo nasloucháte?
Každý den vedeme desítky rozhovorů. S partnerem, s dětmi, s kolegy v práci. Slyšíme slova,
ale kolikrát jim opravdu nasloucháme? Mezi těmito dvěma pojmy je totiž zásadní rozdíl.
Slyšet znamená registrovat zvuk. Naslouchat znamená chápat.
Kolikrát se Vám stalo, že jste někoho poslouchali, ale myšlenkami jste byli jinde? Přikyvovali jste, ale ve skutečnosti jste přemýšleli o tom, co ještě musíte stihnout? Nebo jste se soustředili jen na to, co odpovíte, místo abyste vnímali, co druhý člověk skutečně říká? Možná jste jen chtěli reagovat rychle. Možná jste se snažili rozumět, ale slova, která daný člověk říkal, Vám připadala nesrozumitelná, nebo nevypovídající o tom, jak situaci vidíte Vy. Pro porozumění je třeba jít více do hloubky, doptávat se, komunikaci se otevřít.
Naslouchání je umění. Je to dovednost, která posiluje vztahy, zlepšuje komunikaci, spojuje nás. Když druhému opravdu nasloucháme, nejen že ho slyšíme, ale snažíme se pochopit jeho pocity, myšlenky a záměry. Naslouchání nás většinou nikdo nenaučil, učíme se ho postupně, když chceme druhým rozumět. Přestože mluvíme stejnou řečí, význam slov má pro každého trochu jiný náboj. Jeden člověk řekne, že se trápí – má na mysli situace každodenního života, jiný se k vnitřní bolesti přizná, až když je na pokraji úplného vyčerpání. V komunikaci jsou pro někoho některá slova urážlivá, jiný je bere s úsměvem, protože je někde slýchával jako běžnou hantýrku. Každý jsme jiný. Jiná slovní zásoba, jiná výchova, jiné prostředí, kde jsme vyrůstali, jiná citová zranitelnost a osobní odolnost. Vše se dá rozvíjet, pokud sami chceme.
Jak se stát lepším posluchačem?
- Buďte přítomní – Odložte telefon, vypněte televizi, soustřeďte se na osobu, se kterou jste se rozhodli strávit část svého času (to nejdražší, co máte).
- Nechte druhého mluvit – Nepřerušujte, nechte ho dokončit větu i myšlenku.
- Vnímejte nejen slova, ale i emoce – Často říkáme víc tónem hlasu nebo výrazem tváře než samotnými slovy.
- Ptejte se – Ukažte, že máte zájem, ujistěte se, že rozumíte správně.
- Nesuďte – Naslouchání neznamená hledat chyby nebo soudit, ale snažit se pochopit.
- Přijměte jiný názor – To, že má člověk jiné nastavení a z toho plynoucí jiné názory, není špatně, může Vám ukázat další úhel pohledu. Když chtějí oba, vždy se domluví, přesto spolu nemusí souhlasit.
Dobrým posluchačem se nestane člověk ze dne na den. Je to dovednost, kterou lze trénovat, pokud se nám během doby života přirozeně nevyvinula. Když se ji naučíte, zjistíte, že Vaše vztahy jsou hlubší, konflikty méně časté a lidé kolem Vás se cítí více pochopeni a chtějí pochopit i oni Vás. S někým to jde samozřejmě jakoby „samo“. Přesto v dlouhodobějším soužití schopnost naslouchání oceníte. Vzájemně!
Tak co myslíte? Slyšíte, nebo opravdu nasloucháte?
Jindra Vodárková