Jak odstranit emoční napětí a zlepšit kvalitu vztahu? Emoční mapa je jedna z možností. Je třeba ji správně pochopit.
Setkala jsem se s ní v několika obdobách a tato je nejlepší. Nastiňuje, co se v člověku odehrává, když je nešťastný, v hněvu, bolesti a smutku. Je momentálně rozrušen nebo nespokojen se svým životem, sám se sebou, se svým okolím, nedaří se mu. Důležité je nezůstávat v negaci. Pokud rozkryjete jednotlivé emoční vrstvy a přiznáte si opravdově, co cítíte (to může i bolet), dostanete se zpět do rovnováhy, zbavíte se stresu. Jak všichni víme, nejen že stres spouští negativní reakce v organismu, ale člověk jedná neuváženě, špatně komunikuje, zhoršují se myšlenkové pochody a důsledky toho všeho kvalitu života nezlepší, naopak.
Zde je mapa:
- Hněv
- Bolest a smutek
- Strach a nejistota
- Lítost a zodpovědnost
- Co bych chtěl (a)?
- Láska a pochopení
A jak s ní pracovat?
Doporučuji písemnou verzi. Časem ji můžete používat i jako první pomoc v komunikaci pomocí představy jednotlivých bodů a jejich procítění. Ale opravdu efektivní a hluboká je písemná varianta, na kterou si najdete čas a klidné místo. Důležité je popsat všechny negativní pocity do bodu Strach a nejistota. Pak si dát prostor pro uvědomění si osobní odpovědnosti a lítosti nad situací. V bodu 5. je důležité si přiznat, co opravdu chci. Pokud pracujete správně, přirozeně ze všeho vyplyne Láska a pochopení. Zde již není stres, jsou jen případné situace k řešení bez emočního zatížení. Na konci doporučuji tento dopis, který píšete v tomto případě jen jakoby někomu nebo i sám (a) sobě, roztrhat, spálit. Je to nejen rituál, který nám značí, že je vše za námi a vyřešeno. Není potřeba se k tomu vracet, není potřeba to číst, ani to nebude číst nikdo jiný. O to víc zdůrazňuji, v tomto osobním pouze soukromém dopise buďte naprosto upřímní. Mapu lze používat i pro párovou komunikační terapii, pokud oba partneři spolupracují a chápou ji, v poněkud odlehčené verzi.
Emoční mapa je jedna z cest, jak se lépe vyznat v sobě a tak žít v radosti a upřímnosti, jak být opravdový (á), žít naplno bez zbytečných předsudků a nedorozumění.
Jednoduchý příklad:
Partner zapomněl na společnou návštěvu koncertu.
Bod 1. – kašleš na mě, jsi bezohledný sobec, už s tebou nikam nejdu
2. – jsem smutná, těšila jsem se, čekala na tebe, vzala si půl dne volna
3. – mám strach, že o mě nestojíš, nejsem pro Tebe důležitá, pochybuji o našem vztahu
4. – mohla jsem ti to připomenout, když vím, že často zapomínáš
5. – chtěla bych, abys to příště nezapomněl a teď to napravil a omluvil ses
6. – mám tě ráda, vím, že toho máš moc
Pravděpodobně budou Vaše odstavce delší, záleží také, o jakou situaci jde. Čím je to pro Vás důležitější, tím bývá psaní obsáhlejší. Dobré je také dodržovat přibližně stejnou velikost všech bodů, zejména negativní : pozitivní. Často si také mnoho problémů přenášíme ze vztahu do vztahu, z rodiny.
A to už je jiný příběh a jiný způsob řešení.
Jindra Vodárková